Cellulit – przyczyny z punktu widzenia lekarza

Cellulit przyczyny

Cellulit, czyli grudki widoczne pod skórą, to powiększone komórki tłuszczowe. Wiele osób chciałoby wiedzieć, od czego robi się cellulit pod skórą. Trzeba w związku z tym mieć świadomość, że kiedy te grudki tłuszczu się powiększają, zaczynają w dużym stopniu uciskać naczynia krwionośne oraz limfatyczne, które znajdują się najbliżej nich. Skutkiem tego obieg krwi zdaje się o wiele gorszy. Znacznie gorzej działa również przemiana materii w komórkach, które słabiej przyswajają powietrze oraz potrzebne im budulce odżywcze. Ponadto znacznie wolniej usuwane są z nich toksyny, czyli uboczne rezultaty tego procesu organicznego. W konsekwencji te wszystkie nieusunięte, ale toksyczne pozostałości i woda zalegają w tkankach organizmu.


Menu:

Do powstawania cellulitu przyczynia się nie tylko genetyka, ale również nasze nawyki

Do tego przyczynia się także zła dieta bogata w słodycze, przetworzone produkty, żywność napakowana hormonami i antybiotykami sprawia, że cellulit na udach stał się tak powszechnym problemem. Następnie w danym punkcie pojawia się opuchlizna prowadząca do komplikacji z ukrwieniem. Trzeba wiedzieć, że cellulit przyczyny ma bardzo zróżnicowane. Jednym z decydujących impulsów do powstania cellulitu są różnego typu zakłócenia we właściwej gospodarce hormonalnej organizmu.

Jak duży wpływ na ta nieszczęsna genetyka?

Czynniki genetyczne także mają istotną wagę w całości elementów sprzyjających powstaniu cellulitu. Bez wątpienia, cellulit nie jest w żaden sposób dziedziczny, a wyłącznie impulsy, które mogą predysponować do jego wystąpienia. Oprócz tego także istotne znaczenie ma we współczesnych czasach zmniejszona aktywność fizyczna organizmu, co powoduje cellulit przede wszystkim na udach. Tym samym brak regularnych ćwiczeń sportowych, co oczywiste, prowadzi do zmniejszenia się u nas masy mięśniowej oraz zwiększenia się tkanki tłuszczowej pod skórą.

Od czego robi się cellulit, jeżeli spojrzymy na naszą dietę?

Należy także wiedzieć, że zmniejszona objętość mięśni nóg zwiększa zaleganie cieczy w tkankach. Istotne znaczenie w powstawaniu cellulitu ma także nasz sposób odżywiania. Powinno się wiedzieć, że nie tylko własna nieostrożność w tym aspekcie ma znaczenie. Lecz w pierwszej kolejności dominacja we współczesnych czasach jedzenia bardzo wysoko przetworzonego, od czego jest cellulit na udach i brzuchu.

Co w jedzeniu przyczynia się do powstawania cellulitu?

Raz za razem z przyjemnością sięgamy po produkty żywnościowe, które zawierają niesłychanie wiele kalorii, co przyczynia się do wytworzenia tłuszczu, zalegającego następnie w tkankach. Oprócz tego posiłki konsumujemy w trybie wyjątkowo nieregularnym, nagminnie w późnych godzinach wieczornych lub nawet nocnych, co także wydatnie przyczynia się do powstania cellulitu. Ponadto, do przyczyn powstawania cellulitu należy zaliczyć także siedzący tryb życia, nadwyżkę cukru i soli w diecie, przewagę estrogenów przy niedosycie progesteronu, wszelkiego typu problemy z krążeniem żylnym, a także noszenie do przesady obcisłych ubrań oraz nałogowe palenie papierosów i innych wyrobów tytoniowych.

Trzeba jeszcze wspomnieć o wszelkiego typu wadach postawy. Przede wszystkim o skrzywieniu kręgosłupa, które wydatnie przyczynia się do problemów krążeniowych krwi w kończynach dolnych.

Bibliografia

  1. Ignaciuk, A. “Cellulit–przyczyny, terapie, możliwości.” Beauty Forum. Vol. 9. 2003.
  2. Frandofert, Monika, Anna Goździalska, and Jerzy Jaśkiewicz. “Lipodystrofia jako problem czasów współczesnych.” (2013).
  3. Fiałkowska, Iwona, Aleksandra Kulis, and Joanna Chitryniewicz. “Ocena wpływu serii 10 zabiegów terapii próżniowej na redukcję cellulitu i modelowanie sylwetki ciała.” Polish Journal of Cosmetology 2014r 17.1 (2014): 58-61.