Czy i jak powstaje cellulit u mężczyzn?
Według definicji, cellulit to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, występujące razem z obrzękowo-włóknistymi zmianami tkanki podskórnej. Trzeba wspomnieć, że jest to nieprzyjemna zmiana skóry dla każdego z nas, dlatego wielu ludzi chce go uniknąć. Bardzo ważne jest, aby dowiedzieć się jak powstaje cellulit, aby można było z nim walczyć.
Menu:
- Powstawanie cellulitu u mężczyzn
- Cellulit u mężczyzn a okres dojrzewania
- Jak powstaje cellulit u kobiet?
Powstawanie cellulitu u mężczyzn
Mimo że często słyszy się, że to tylko kobiety są ofiarami tego problemu, można również spotkać cellulit u mężczyzn. Jest to wina niektórych schorzeń, ale także decydują o tym nawyki dietetyczne i czynniki środowiskowe. Bierny tryb życia, mało ruchu i zła dieta, oparta na niezdrowych i tłustych posiłkach, jest częstą przyczyną zmian na skórze, przed którymi nie mogą bronić się nawet mężczyźni. Przebywanie na świeżym powietrzu ma korzystny wpływ na produkcję męskich hormonów, dlatego nie należy o tym zapominać. Zaburzenia hormonalne i leczenie z użyciem hormonów może powodować powstawanie cellulitu, bez względu na to, czy staramy się zdrowo odżywiać. Przykładem choroby leczonej hormonami jest np. rak prostaty. Zażywanie takich leków doprowadza do zmniejszenia produkcji testosteronu, a wzrostu estrogenów.
Cellulit u mężczyzn a okres dojrzewania
Główną przyczyną i bardzo popularną jest okres dojrzewania. Jest to czas, kiedy nasze hormony szaleją , ograniczona zostaje także aktywność fizyczna. Dla młodych osób, WF jest nieprzyjemnym przedmiotem i unika się go jak ognia. Dochodzi do tego także złe odżywianie. Taki stan rzeczy wpływa na utratę jędrności skóry i pojawienie się niechcianego cellulitu.
Rodzi się pytanie – w takim razie jak powstaje cellulit u kobiet?
Cellulit u kobiet jest bardzo wrażliwym tematem i wiele z nich nie chce przyznać się do tej niedoskonałości. Efektem jego powstawania może być ciąża, menopauza lub zaburzenia hormonalne. Nawet jeśli wcześniej nie zmagałaś się z tym problemem, ciąża może wszystko zmienić. Przyczyną są zmiany hormonalne. Duża ilość estrogenów sprawia, że ścianki naczyń krwionośnych stają się bardziej przepuszczalne. Ich zawartość przenika do przestrzeni międzykomórkowych w tkance podskórnej i powstaje obrzęk. Krew dostarcza do komórek tłuszczowych zbyt mało tlenu, a odprowadza z nich za mało produktów przemiany materii. W efekcie komórki gromadzą więcej tłuszczu, co odzwierciedla się na naszej skórze.
Kobieta, która miesiączkuje również narażona jest na powstawanie cellulitu. Taki sam wpływ ma stosowanie środków antykoncepcyjnych. Istotną rolę odgrywa progesteron ( hormon kobiecy), który sprawia, że krew w żyłach płynie wolniej, a przez to pojawiają się zmiany w tkance łącznej. Dochodzi do obniżenia elastyczność skóry w miejscach zagrożonych pojawieniem się cellulitu. Uwarunkowania genetyczne, także wpływają na powstawanie tych niedoskonałości. Należy pamiętać, aby prowadzić zdrowy tryb życia, nie zjadać dużej ilości kalorii i nie prowadzić siedzącego trybu życia.
Podsumowanie
Trzeba mieć na uwadze, że takie zjawisko dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dlatego powinniśmy zmienić swoje złe nawyki i wprowadzić do swojego planu aktywność sportową. Jeżeli problem cellulitu dopadł ciebie, możesz udać się do lekarza, który na pewno doradzi ci, jak się go pozbyć.
Bibliografia
- Khan, Misbah H., Babar K. Roa, and Neil S. Sadic. “Cellulit i podskórna tkanka tłuszczowa: różnice i podobieństwa.” Modelowanie sylwetki: 19-29.
- Kępa, A. “Cellulit–polietiologiczny problem medyczny.(2011) Wykład dla słuchaczy II roku Miedzynarodowego Centrum Medycyny Anti-Aging Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych.”
- Pieniążkiewicz, J. M. “Cellulit–profilaktyka i zwalczanie.” Współpraca kosmetologa z lekarzami różnych specjalizacji, Raabe, Warszawa (2006): 3-13.