Cellulit – co to jest i dlaczego dotyka tyle kobiet?

Czym jest cellulit?

Cellulit co to jest? Inną jego nazwą jest lipodystrofia i jest to stan skóry, w którym dochodzi do zmian w skórze właściwej i tkance podskórnej. Cellulit głównie pojawia się na udach, a przyczyną tego są zaburzenia metabolizmu w tkankach podskórnych, przez co rozrastają się one w sposób nierównomierny.


Menu:

Zrozumienie cellulitu i jego przyczyn

Jeśli chodzi natomiast o przyczyny powstawania cellulitu, to główna rolę odgrywają tu estrogeny. Podwyższona ich ilość powoduje zwiększenie przepuszczalności w naczyniach krwionośnych i limfatycznych.

  • Płyny pochodzenia fizjologicznego przenikają poprzez ścianki naczyń i zbierają się w wolnych przestrzeniach między komórkami. Efektem tego jest obrzęk, który utrudnia mikrokrążenie w warstwach podskórnych. Przez to właśnie na udach tworzy się cellulit. Komórki tłuszczowe nagromadzają niepotrzebne produkty z przemiany materii, przez to właśnie pojawiają się uwypuklenia na skórze z cellulitem.
  • Najczęściej te zaburzenia pojawiają się w czasie ciąży, menstruacji, w trakcie zażywania antykoncepcji, czy w okresie karmienia piersią. Wpływ progesteronu na cellulit jest też dość spory. Powoduje on utratę jej elastyczności, a to z kolei przyczynia się do gromadzenia się cellulitu na udach.
  • Wiele osób uważa, że odziedziczyło swój cellulit po matce czy babci. Jednak nie jest to tak do końca. Możemy co najwyżej odziedziczyć predyspozycje do powstawania cellulitu. Są nimi na przykład wiotkość struktury tkanek lub skłonność do powstawania obrzędów.
  • Zaprzestanie aktywności fizycznej w dużej mierze przyczynia się do pojawienia się cellulitu. Zaczyna zanikać wtedy tkanka mięśniowa, a jej miejsce zastępować tkanka tłuszczowa. Dodatkowo mogą pojawić się zaburzenia w odpływach żylnych, a to przyczynia się do zwiększenia zastoju płynu w tkankach nóg.
  • O negatywnym wpływie złej diety i spożywania produktów przetworzonych, nie trzeba chyba się rozpisywać. Złe przyzwyczajenia żywieniowe i późne spożywanie posiłków w znacznym stopniu pogłębiają problem cellulitu.


Istnieje kilka odmian cellulitu.

Głównymi jego typami są:

  1. Twardy – pojawia się głównie u młodych i aktywnych fizycznie kobiet. Widoczny jest tylko podczas ściskania skóry i jest oznaką początków cellulitu.
  2. Miękki – widoczny jest w pozycji stojącej, oraz siedzącej. Nie trzeba ściskać skóry, żeby go zauważyć.
  3. Obrzękowy – wymaga konsultacji ze specjalistą. Powoduje ból i problemy przy codziennych czynnościach.
  4. Wodny – powoduje obrzęk i fale na skórze. Łatwo jest się go pozbyć wprowadzając odpowiednią dietę i ruch.

Został również stworzony schemat, według którego dokonano podziału na stopnie zaawansowania cellulitu.

  • Stopień 1 – jest to tak zwana skórka pomarańczowa. Najczęściej występuje na biodrach, udach, kolanach, pośladkach, a także na ramionach. Staje się widoczny, po ściśnieciu skóry.
  • Stopień 2 – odznacza się zmniejszeniem elastyczności skóry, a co za tym idzie cellulit staje się widoczny podczas napinania mięśni.
  • Stopień 3 – jest to stan, w którym obecne są już podskórne zgrubienia.
  • Stopień 4 – skóra staje się bledsza, guzki się powiększają, a przy mocniejszym ucisku stają się bardzo bolesne. Bardzo obniża się poziom elastyczności i wiotkość skóry.

Należy jednak pamiętać, że im wcześniej zaczniemy walczyć z cellulitem, tym większa szansa na zatrzymanie go, bądź nawet całkowite usunięcie.

Bibliografia

  1. Załęska Żyłka, I. Z. A. B. E. L. A. “Cellulit jako problem medyczny.” Problemy Higieny i Epidemiologii 89.4 (2008): 487-491.
  2. Gałązka, Mariola, Anna Galęba, and Hassan Nurein. “Cellulit jako problem medyczny i estetyczny–etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie.” Hygeia Public Health 49.3 (2014): 425-430.
  3. Zegarska, B., et al. “Cellulit (II).” Nazewnictwo, definicja, związek występowania z wiekiem, płcią i budową ciała, Dermatologia Estetetyczna 1.72 (2011): 29-31.